Skip to main content

FOOTBALL: Complete All-District List, Divisions IV-VI

November 18, 2011

DIVISION IV
First Team

OFFENSE: Ends_Nate Hackworth, Tontogany Otsego, 6-2, 185, jr.; Justin Sawmiller, Kenton, 6-1, 165, soph.; Cody Thompson, Huron, 6-1, 155, soph. Linemen_Chase McCoy, Galion, 6-3, 240, sr.; Dylan Richards, Ontario, 6-0, 275, sr.; Kris Hayward, Pemberville Eastwood, 5-11, 204, sr.; Nick Keller, Genoa, 6-0, 215, jr.; Ryan McNulty, Huron, 6-4, 310, sr. Backs_David Nay, Galion, 5-11, 195, jr.; Zach Conkle, Pemberville Eastwood, 5-8, 174, sr.; Kyle Nutter, Genoa, 5-10, 190, jr.; Aaron Smith, Lima Bath, 5-10, 235, sr. Quarterback_Maty Mauk, Kenton, 6-2, 185, sr. Kicker_Tyler Pickard, Genoa, 5-11, 195, sr.

DEFENSE: Linemen_Josh Collins, Ontario, 5-10, 250, sr.; Bobby Brooks, Pemberville Eastwood, 5-11, 182, sr.; Devin Sibby, Genoa, 6-0, 225, sr.; Adam Losie, Oak Harbor, 6-0, 225, sr.; Isaac Jeffers, Kenton, 6-4, 235, jr. Linebackers_Zac Bartman, Ontario, 6-3, 200, sr.; Nate Cass, Galion, 5-10, 180, jr.; Gabe King, Kenton, 6-1, 215, sr.; Troy Delamatre, Huron, 6-0, 200, sr. Backs_Drew Boatwright, Ontario, 6-0, 185, sr.; Alex Keyes, Pemberville Eastwood, 5-8, 161, sr.; Brandon Roberts, Genoa, 5-9, 170, sr.; Brice Fackler, Kenton, 6-4, 210, sr. Punter_Caleb Vespi, Pemberville Eastwood, 6-4, 190, sr.

Offensive player of the year: Maty Mauk, Kenton.

Defensive player of the year: Gabe King, Kenton.

Lineman of the year: Kris Hayward, Pemberville Eastwood.

Coach of the year: Jerry Rutherford, Pemberville Eastwood.
Second Team

OFFENSE: Ends_Tim Deems, Galion, 6-1, 180, sr.; Ben Swartz, Millbury Lake, 6-0, 185, jr.; Kieran, Fetter, Kenton, 5-10, 165, sr. Linemen_Evan Wendt, Genoa, 6-1, 235, sr.; Abel Steagell, Pemberville Eastwood, 6-0, 250, sr.; Andrew Garland, Lima Bath, 6-3, 290, jr.; Allen Boss, Oak Harbor, 5-10, 185, sr.; Wyatt Karhoff, Ottawa-Glandorf, 6-4, 245, jr. Backs_Isaiah Conkle, Pemberville Eastwood, 5-8, 174, jr.; Mark Konieczny, Oak Harbor, 5-7, 170, jr.; Tristan Parker, Ottawa-Glandorf, 6-1, 192, jr. Quarterback_Dareian Watkins, Galion, 6-1, 190, soph.; Kyle Pisano, Huron, 6-2, 175, sr. Kicker_Derek Snowden, Pemberville Eastwood, 6-0, 165, sr.; John Dusza, Huron, 6-0, 175, sr.

DEFENSE: Linemen_Christain Clouse, Galion, 6-1, 190, sr.; Logan Dernbach, Bellville Clear Fork, 5-10, 215, sr.; Ricky Bierbaum, Genoa, 5-11, 190, sr.; Christian Goecke, Kenton, 6-2, 205, sr.; Mimmo Lytle, Swanton, 6-3, 265, sr. Linebackers_Chase Beam, Pemberville Eastwood, 5-9, 165, sr.; Keaton Sullivan, Lima Bath, 6-3, 200, sr.; Craig Rieman, Ottawa-Glandorf, 5-10, 245, sr. Backs_Kyle Schlumbohm, Pemberville Eastwood, 6-0, 158, sr.; Brian Mallernee, Oak Harbor, 6-2, 175, sr.; Sean Kelly, Kenton, 6-0, 185, sr.; Brandon Kuhlman, Ottawa-Glandorf, 5-10, 185, sr.
Honorable Mention

Jordan Campbell, Ontario; Connor Haverfield, Ontario; Brandon Fields, Bellville Clear Fork; Cole Pollard, Bellville Clear Fork; Holdan Oyster, Bellville Clear Fork; Ryan South, Bellville Clear Fork; Corey Mancuso, Milan Edison; Sam Petrie, Willard; Josh Schloemer, Willard; Kolin Phillips, Willard; Jacob Wells, Ottawa-Glandorf; Austin Reichert, Van Wert; Matt Samuelson, Ottawa-Glandorf; Trey Parsons, Ottawa-Glandorf; Justin Maag, Ottawa-Glandorf; Jacob Leopold, Ottawa-Glandorf; Matt Samielson, Ottawa-Glandorf; Derek Rieman, Ottawa-Glandorf; Seth Welsh, Kenton; Casey McCaw, Swanton; Cody Miller, Delta; Dylan Hirzel, Millbury Lake; Jake Bandeen, Millbury Lake; Jared Rettig, Millbury Lake; Jake Hankish, Millbury Lake; Corey Hotmer, Millbury Lake; Chris Salaz, Millbury Lake; Zach Sharpe, Millbury Lake; Nathan Pennington, Millbury Lake; A.C. Limes, Tontogany Otsego; Ryan Smoyer, Tontogany Otsego; Gyen Musgrave, Upper Sandusky; Clint Brunow, Kenton; Ryan Helle, Oak Harbor; Tyler Pritchard, Upper Sandusky; Jordan Settles, Fostoria; Elijah Hampton, Fostoria; Troy Williams, New Bremen.
DIVISION V
First Team

OFFENSE: Ends_T.J. Gerken, Archbold, 5-10, 150, sr.; Jamie Schafer, Attica Seneca East, 6-2, 170, sr.; Logan Sendelbach, Bascom Hopewell-Loudon, 6-3, 165, sr. Tight end_Jerad Butler, Bucyrus Wynford, 6-5, 220, sr. Linemen_Justin Gillen, Liberty Center; 6-4, 260, sr.; Gunner Shock, Hicksville, 5-9, 210, sr.; Sean Griesdorn, Lima Central Cath., 6-4, 275, sr.; Nathan Terhark, Findlay Liberty-Benton, 6-2, 260, sr.; Austin Kuhn, Bascom Hopewell-Loudon, 5-9, 190, sr.; Alex Damschroeder, Carey, 6-3, 280, sr.; Colt Pettit, Hamler Patrick Henry, 6-4, 230, soph. Backs_Kipp McCann, Defiance Tinora, 6-2, 195, jr.; Brady Vaught, Findlay Liberty-Benton, 5-9, 185, sr.; Mason Minnich, Ashland Crestview, 5-9, 190, sr.; Blake Buckhannon, Collins Western Reserve, 5-10, 195, sr. Quarterbacks_Tyler O'Connor, Lima Central Cath., 6-3, 211, sr.; Zach Chatlain, Bucyrus Wynford, 6-3, 220, sr. Kicker_Lincoln Parsley, Archbold, 5-9, 150, soph.

DEFENSE: Linemen_Mark Brunet, Coldwater, 6-3, 205, sr.; Jake Carrizales, Hamler Patrick Henry, 6-2, 230, jr.; Jimmy Spieth, Liberty Center, 5-11, 185, jr.; Ben Stolly, Lima Central Cath., 6-0, 228, jr.; Cody Snook, Findlay Liberty-Benton, 6-0, 210, sr.; Steven Petroff, Ashland Crestview, 5-10, 190, sr. Linebackers_Bryan Hefflinger, Liberty Center, 6-0, 220, sr.; Chandler Tuckerman, Archbold, 6-1, 175, sr.; Seth Klepper, Hicksville, 6-0, 215, sr.; Nick Whitmore, Northwood, 6-0, 221, jr.; Garrick Montgomery, Ashland Crestview, 6-0, 190, sr.; Eric Depinet, Bascom Hopewell-Loudon, 6-0, 200, sr. Backs_Caleb Siefring, Coldwater, 5-10, 170, jr.; Justin Miller, Hicksville, 6-1, 190, sr.; Sam Huffman, Lima Central Cath., 6-2, 172, jr.; Dakota Conkle, Findlay Liberty-Benton, 6-2, 190, sr.; Bryce Orians, Carey, 6-0, 163, sr. Punter_Kyle Bergman, Coldwater, 6-0, 175, jr.

Offensive player of the year: Mason Minnich, Ashland Crestview.

Defensive player of the year: Bryan Hefflinger, Liberty Center.

Linemen of the year: Justin Gillen, Liberty Center; Steven Petroff, Ashland Crestview.

Coach of the year: Lucas Smith, Hicksville.
Second Team

OFFENSE: Ends_Matt Tobin, Sherwood Fairview, 6-0, 160, jr.; R.J. Stratton, Bluffton, 6-1, 165, sr.; Seth Rall, Bucyrus Wynford, 6-3, 215, sr. Tight end_Kevin Kline, Hamler Patrick Henry, 6-5, 215, sr. Linemen_Zac Stoll, Hicksville, 6-4, 210, sr.; Nick Demaline, Liberty Center, 6-3, 265, soph.; David Bogart, Northwood, 6-3, 228, jr.; Coleman McCormick, Spencerville, 6-2, 250, jr.; Anthony Wilkerson, Lima Central Cath., 6-2, 275, sr. Backs_Tony Bais, Liberty Center, 5-8, 190, sr.; Lucas Rosebrook, Hamler Patrick Henry, 5-9, 205, sr.; Jonathon Washington, Lima Central Cath., 5-9, 201, jr.; Zane Kieffer, Van Buren, 5-10, 160, sr. Quarterbacks_Evan Wyse, Archbold, 5-9, 165, soph.; Mitch Linhart, Findlay Liberty-Benton, 6-2, 180, jr.; Tyler Tyree, Bascom Hopewell-Loudon, 6-4, 200, sr. Kicker_Tanner Graybeal, Ashland Crestview, 5-7, 140, sr.; Kevin Coppus, Bascom Hopewell-Loudon, 5-6, 140, jr.

DEFENSE: Linemen_Jordon Harlamert, Coldwater, 6-1, 230, jr.; Joe Contreras, Hicksville, 5-9, 210, sr.; Justin Rohrs, Northwood, 6-2, 246, jr.; David Gremling, Lima Central Cath., 6-4, 200, sr.; Doug Agler, Bucyrus, 6-2, 250, sr.; John Miller, Bucyrus Wynford, 6-3, 220, sr. Linebackers_Jordan Klosterman, Coldwater, 6-3, 175, sr.; Jeffrey Timbrook, Sherwood Fairview, 6-1, 215, jr.; Jed Miller, Findlay Liberty-Benton, 5-8, 195, sr.; Brett Vanderpool, Ashland Crestview, 6-0, 185, sr.; Kyle Depinet, Attica Seneca East, 5-10, 180, sr.; James Roush, Bascom Hopewell-Loudon, 6-2, 165, sr. Backs_Jordan Chapin, Coldwater, 5-9, 170, jr.; Collin Grothaus, Columbus Grove, 5-11, 155, jr.; Brandon Distel, Carey, 6-3, 160, sr.; Jake Hill, Ashland Crestview, 6-0, 170, sr.; Mark Bouillon, Bascom Hopewell-Loudon, 6-0, 165, jr. Punter_Drew Kortokrax, Delphos Jefferson, 5-11, 160, jr.
Honorable Mention

Riley Bransteter, Rockford Parkway, Tyler Matthews, Rockford Parkway; Ricky Hartley, Northwood; Fletcher Isaacs, Northwood; Michael Liska, Bluffton; Jeremy Basinger, Bluffton; Logan Skelly, Bluffton; Wade Heffner, Columbus Grove; Jordan Travis, Columbus Grove; Austin Jettinghoff, Delphos Jefferson; Tony George, Delphos Jefferson; Quinten Wessell, Delphos Jefferson; Justin Rode, Delphos Jefferson; Dominick Corso, Spencerville; Lucas Krouskop, Spencerville; Daniel Binkley, Spencerville; Corey Stump, Lima Central Cath.; Austin Bracy, Lima Central Cath.; Mykale Rogers, Lima Central Cath.; Vincent Fosburgh, Lima Central Cath.; Gabe Schwaiger, Lima Central Cath.; Brandon Fausnaugh, Carey; Jacob Bash, Carey; Kyle Bowsher, Liberty-Benton; Larry Lauger, Liberty-Benton; Seth Chandler, Bucyrus; Michael Purcell, Bucyrus; Tyler George, Ashland Crestview; Aaron King, Ashland Crestview; Clay Hall, New London; Dane Held, New London; Clayton LaFleur, New London; Cody Schultz, Attica Seneca East; Ethan Caudill, Attica Seneca East; Elliott Lee, Attica Seneca East Ian Rectenbach, Carey; Brandon Fausnaugh, Carey; Ben Timmons, Kansas Lakota; Dillon Stahl, Kansas Lakota; Chris Robbins, Kansas Lakota; Jared Columber, Gibsonburg; Curt Davies, Gibsonburg; Brent Kromer, Gibsonburg; Logan Jones, Gibsonburg; Jon Angelone, Gibsonburg; Derek Luth, Rockford Parkway; Justin Wells, Mt. Blanchard Riverdale; Craig Galindo, Castalia Margaretta; Austin Harrison, Bascom Hopewell-Loudon; Logan Greiner, Kansas Lakota; Austin Little, Defiance Tinora; John Segura, Northwood; Gavin Windau, Columbus Grove; Trevor Tyson, Bloomdale Elmwood; Evan Schaeffer, Attica Seneca East; Sean Westhoven, Liberty Center; Dylan Horner, Haviland Wayne Trace, Evan Perkins, Northwood; Niko Molino, Spencerville; Austin Tschanen, Carey; Nick Russell, Northwood; Jon Sandwisch, Elmore Woodmore; Troy Otten, Coldwater; Austin Farrington, Defiance Tinora; Zach Rader, Van Buren; Collin Molnar, Northwood; Jake Baker, Bloomdale Elmwood; Ian Rechtenbach, Carey; Cody Caldwell, Casta lia Margaretta; Jake Michaels, Attica Seneca East; Logan Kirby, Bascom Hopewell-Loudon; Austin Dennison, Rockford Parkway; Steve McGraw, Hamler Patrick Henry; Clayton Wielinski, Metamora Evergreen; Devin Johnson, Liberty Center; Tyler Mack, Northwood; Jacob Bash, Carey; Tanner Wyse, Archbold; Garrett Loeffler, Metamora Evergreen; Anthony Righi, Liberty Center; Jeremy Bowers, Liberty Center; Danny Young, Archbold; Kolin Schilt, Archbold; Andy Guilford, Sherwood Fairview; Keith Palmer, Hamler Patrick Henry; Pete Sinn, Haviland Wayne Trace.
DIVISION VI
First Team

OFFENSE: Ends_Jacob Ansley, Ada, 6-0, 190, jr.; Devin Mangas, Leipsic, 5-11, 170, jr.; Justin Herrnstein, New Washington Buckeye Central, 6-4, 185, sr.; Nathan Stark, Edgerton, 6-1, 154, sr. Linemen_Greg Hartke, Maria Stein Marion Local, 6-0, 210, sr.; Ryan Will, Minster, 6-2, 200, sr.; Alex Wehri, Delphos St. John's, 6-1, 230, sr.; Ross Benton, Leipsic, 6-1, 260, sr.; Brian Mohr, Arlington, 6-1, 243, sr.; Nathan Mathias, Tiffin Calvert, 6-0, 285, sr. Backs_Jake Heitkamp, Maria Stein Marion Local, 5-7, 190, sr.; Jerry Brown, McComb, 6-1, 180, jr.; Shannon Geren, Edon, 5-8, 180. sr.; Jimmy Radabaugh, Edgerton, 6-1, 168, sr. Quarterbacks_Konnor Baker, Ada, 6-3, 205, sr.; Tyler Erwin, New Washington Buckeye Central, 6-4, 200, sr. Kicker_Stephen Smith, Tiffin Calvert, 5-8, 155. jr.

DEFENSE: Linemen_Rob Wente, Minster, 6-2, 200, sr.; Greg Berger, Leipsic, 5-11, 220, sr.; Michael Jones, McComb, 5-9, 160, jr.; Bryce Collins, New Washington Buckeye Centrtal, 6-1, 290, sr.; Isaac Livengood, Norwalk St. Paul, 5-8, 215, sr. Linebackers_Daniel Gusching, Minster, 6-3, 217, sr.; Justin Rutschilling, Maria Stein Marion Local, 6-2, 200, sr.; Brett Schwinnen, Delphos St. John's, 6-0, 215, jr.; Chris Beaschler, Ada, 6-0, 205, sr.; Garrett Schling, Arcadia, 5-10, 215, sr.; Shawn Dankleson, Norwalk St. Paul, 5-10, 185, sr. Backs_Tanner Calvelage, Delphos St. John's, 6-1, 190, sr.; Tyler Harris, Cory-Rawson, 5-9, 150, jr.; Lucas Kennedy, Lakeside Danbury, 5-11, 185, sr.; Brody Flegal, Edgerton, 6-4, 166, sr. Punter_Tyler Hicks, Plymouth, 6-1, 210, sr.

Offensive player of the year: Tyler Erwin, New Washington Buckeye Central.

Defensive player of the year: Daniel Gusching, Minster.

Lineman of the year: Ross Benton, Leipsic.

Coach of the year: Nate Moore, Minster.
Second Team

OFFENSE: Ends_Derek Gaerke, Fort Recovery, 6-2, 170, sr.; Lee Pierron, Maria Stein Marion Local, 6-0, 150, sr.; Cory Schenk, Lakeside Danbury, 6-3, 180, sr.; Jordan Sessler, Fremont St. Joseph, 5-6, 150, jr. Linemen_Clay Bornhorst, Minster, 6-2, 207, sr.; Stephen Budwit, Ada, 6-1, 225, sr.; Josh Turnwald, Leipsic, 6-1, 260, sr.; Jerry Gibson, McComb, 5-9, 180, sr.; Alex Recker, Tiffin Calvert, 6-1, 255, sr.; Preston Knecht, Edgerton, 5-8, 158, sr.; Matt Cook, Edon, 6-1, 220, jr. Backs_Will Longthorne, Tol. Ottawa Hills, 5-11, 188, jr.; Kellen Decker, Ada, 5-10, 180, jr.; Dalton Ishmael, North Baltimore, 6-2, 190, jr.; Nick Swainhart, Lucas, 5-11, 190, jr. Quarterbacks_Zach Kuhlman, Leipsic, 6-2, 170, soph.; Josh Breece, Pandora-Gilboa, 6-3, 212, sr. Kicker_Lucas Huntley, Arcadia, 5-10, 165, sr.

DEFENSE: Linemen_Jack Homan, Maria Stein Marion Local, 6-2, 210, sr.; Jared Burger, Convoy Crestview, 5-10, 280, sr.; Thayne Recker, Arlington, 6-4, 218, sr.; Jake Michael, Edon, 6-0, 225, sr.; Dylan Nickels, Edgerton, 5-11, 267, sr. Linebackers_Kyle Neumeier, Delphos St. John's, 5-11, 195, sr.; Jake Leonard, Arlington, 6-1, 183, sr.; Adam Paynter, New Washington Buckeye Central, 5-11, 170, sr.; Zach Picou, North Robinson Colonel Crawford, 6-0, 185, sr.; Luke Stierwalt, Fremont St. Joseph, 6-1, 210, jr.; Jon Morter, Sycamore Mohawk, 6-0, 215, sr. Backs_Trevor Homan, Maria Stein Marion Local, 6-2, 195, sr.; Ryan Densel, Delphos St. John's, 5-9, 173, sr.; Nate Nuveman, Leipsic, 6-0, 150, sr.; Craig Miller, Plymouth, 5-8, 150, sr. Punter_Blaiz McBride, Arlington, 6-0, 165, jr.
Honorable Mention

Kenny Wenning, Ft. Recovery; Troy Williams, New Bremen; Kyle Stahl, St. Henry; Shawn Zaborski, Oregon Cardinal Stritch; Mack Schwamberger, Oregon Cardinal Stritch; Michael Blazevich, Oregon Cardinal Stritch; Isaac Barringer, Tol. Christian; Trevor Roop Crestview; Matt Holden, Crestview; C.J. Castle, Ridgemont; Tyler Tillman, Ridgemont; Brandon Overs, USV; Shaquille Douglas, Perry; Quis Woods, Perry; Jordan Bergfeld, Delphos St. John's; Cody Wilson, McComb; Austin Westenbarger, McComb; Trevor Schroeder, Leispic; Zach Miller, Fostoria St. Wendelin; Levi Hovest, Pandora-Gilboa; Johnathon Kloepfer, Vanlue; Trevor Colman, Arcadia; Levi Myers, Plymouth; Brandon Green, St. Mary Central Cath.; John Burrow, Monroeville; Zach Miller, Fostoria St. Wendelin; Travis Baird, Sycamore Mohawk; Nathan Weinandy, Sycamore Mohawk; Joe Brickner, Tiffin Calvert; Mat Buchman, Tiffin Calvert; Nathan Ritzler, Tiffin Calvert; D.J. Hagerman, Defiance Ayersville; Justin Flory, Defiance Ayersville; Nick Milgrim, Plymouth; Cruz Stepp, Lucas; Aric Shock, Sycamore Mohawk; Jared Crampton, West Unity Hilltop; Bryce Biglin, Crestline; Aaron Vagedes, Fort Recovery; Ben Chaney, New Bremen; Gabe Hennon, Waynesfield Goshen; Jason Pottkotter, Fort Recovery; Zack Yeckley, Fremont St. Joseph; Keegan Long, Edon; Michael Geiger, Tol. Ottawa Hills; Adam Stuckert, North Robinson Colonel Crawford; Justin Feeman, Crestline; Marcus Somers, Tiffin Calvert; Ron Jarvis, Waynesfield-Goshen; MacLain Dyer, Upper Scioto Valley; Levi Harris, Lucas; Dan Kwiat, Tiffin Calvert; Jacob Adams, Edgerton; Ryan Aelker, Holgate.

View more articles in:
By BRAD FRANK Sports Editor The Wapakoneta Redskins overcame a rocky start to their scrimmage...
RAWSON — The 2013 season was a big disappointment for the Waynesfield-Goshen varsity...
After being rained out for their first game of the season, the Wapakoneta Redskins’ boys...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes