Skip to main content

FOOTBALL: Complete All-District List, Divisions I-III

November 18, 2011

COLUMBUS, Ohio (AP) — The 2011 Associated Press Northwest All-District football teams based on the recommendations of a media panel:
DIVISION I
First Team

OFFENSE: Ends_Alonzo Lucas, Tol. Whitmer, 5-10, 150, sr.; Dylan Blunk, Findlay, 5-11, 181, sr. Linemen_Storm Norton, Tol. Whitmer, 6-8, 300, sr.; Kyle Stout, Sylvania Southview, 6-2, 280, sr.; Logan Rulton, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 180, sr.; Troy Favorite, Tol. St. John's, 6-6, 325, sr.; Nico Gorham, Tol. Bowsher, 6-2, 290, sr. Backs_Jody Webb, Tol. Whitmer, 5-8, 165, sr.; Aaron Dulay, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 190, sr.; Vance Settlemire, Findlay, 5-10, 172, jr. Quarterback_Paul Cosiano, Findlay, 6-1, 208, jr. Kicker_Jake Hartbarger, Whitehouse Anthony Wayne, 6-3, 170, sr.

DEFENSE: Linemen_Chris Wormley, Tol. Whitmer, 6-7, 270, sr.; Tarryl Hamilton, Sylvania Southview, 5-10, 216, sr.; Justin Robinson, Tol. St. John's, 6-1, 267, sr.; Marquise Moore, Tol. Whitmer, 6-0, 290, jr. Linebackers_Kent Kern, Tol. St. Johns, 6-1, 225, sr.; Brian Lee, Tol. Start, 5-11, 220, sr.; Jay Fisher, Sylvania Southview, 5-10, 203, sr.; Devin Dennard, Findlay, 5-11, 179, jr. Backs_Mark Meyers, Tol. Whitmer, 6-1, 180, sr.; Allen Gant, Sylvania Southview, 6-2, 211, sr.; Matt Granger, Whitehouse Anthony Wayne, 5-9, 170, sr. Punter_Brandon Smith, Tol. St. John's, 6-0, 193, sr.

Offensive player of the year: Jody Webb, Tol. Whitmer.

Defensive player of the year: Chris Wormley, Tol. Whitmer.

Lineman of the year: Storm Norton, Tol. Whitmer.

Coach of the year: Mark Ritzler, Findlay.
Second Team

OFFENSE: Ends_DeVonte Hughes, Tol. Waite, 6-1, 170, sr.; Joe Robie, Tol. St. John's, 6-0, 183, sr. Linemen_Brian Stamper, Tol. Whitmer, 6-1, 255, sr.; David George, Sylvania Southview, 6-0, 240, sr.; Matt Miller, Tol. St. John's, 6-4, 250, jr.; Dan Cooper, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 195, sr.; Martice Ross, Tol. Start, 6-0, 267, jr. Backs_Kevin Carter, Tol. Waite, 5-9, 160, sr.; Same Bruno, Whitehouse Anthony Wayne, 6-0, 175, soph.; Jalen Marable, Sylvania Southview, 5-11, 180, sr. Quarterback_Austin Valdez, Sylvania Southview, 6-0, 208, jr. Kicker_Michael Baldwin, Tol. Whitmer, 5-8, 140, soph.

DEFENSE: Linemen_Nick Lapoint, Tol. Whitmer, 5-11, 205, sr.; Miles Ashleman, Tol. St. John's, 6-2, 260, sr.; Kenny Harris, Tol. Waite, 6-2, 195, sr.; Rylee Neill, Sylvania Southview, 5-10, 214, sr. Linebackers_Jack Linch, Tol. Whitmer, 6-0, 195, jr.; Hunter Lonseth, Whitehouse Anthony Wayne, 5-10, 185, sr.; Jalen Dunbar, Tol. Bowsher, 6-0, 225, sr.; Nick Jozsa, Sylvania Southview, 5-11, 192, sr. Backs_LeRoy Alexander, Tol. Whitmer, 6-1, 190, sr.; J.Q. Bowers, Sylvania Southview, 5-10, 180, sr.; Tony Harper, Tol. St. John's, 6-4, 192, jr. Punter_Joseph Davidson, Findlay, 6-7, 190, jr.
Honorable Mention

Allen Cook, Tol. Bowsher; Drew Grigsby, Tol. Bowsher; Kenny Jones, Tol. Bowsher; Shaquille Hall, Tol. Bowsher; Daniel Minley, Tol. Bowsher; Chris Jones, Tol. Start; Tyler McClorine, Tol. Start; Jordan King, Tol. St. John's Jesuit; Johnny Douanglee, Tol. Waite; Tyler Palka, Tol. Whitmer; Nigel Hayes, Tol. Whitmer; Nick Longenbarger, Tol. Whitmer; Zach Grohowski, Whitehouse Anthony Wayne; Grant Judson, Whitehouse Anthony Wayne; Austin Niswander, Findlay; Jimmy Orwick, Findlay; Matt Dillon, Findlay; Brogan Roback, Tol. St. John's; Nate Holley, Tol. Whitmer.
DIVISION II
First Team

OFFENSE: Ends_Dameyion Smith, Sandusky, 5-10, sr.; Marquise Jones, Ashland, 6-0, 160, sr.; Jonah Boyer, Tiffin Columbian, 5-9, 165, sr. Linemen_Chris Schwartz, Wapakoneta, 6-0, 220, sr.; Mike Brown, Sandusky, 6-3, 272, sr.; Dirk Weisenburger, Norwalk, 6-6, 275, sr.; Steve Mowry, Ashland, 6-3, 265, sr.; Carter Mullins, Tiffin Columbian, 6-0, 260, sr. Backs_Amir Edwards, Tol. Central Cath., 5-11, 195, jr.; Marquis Winston, Sandusky, 5-7, 175, sr.; Connor Pickens, Wapakoneta, 6-0, 215, sr. Quarterbacks_Jake Schneider, Maumee, 5-10, 175, sr.; Lucas Poggiali, Sandusky, 6-2, 187, sr. Kicker— Greg Gallaway, Ashland, 5-10, 160, sr.

DEFENSE: Linemen_Micah Carter, Perrysburg, 5-9, 230, sr.; Jon Perrin, Tol. Central Cath., 6-1, 305, jr.; Van Williams, Sandusky, 6-3, 203, sr.; Adam Wolbert, Ashland, 6-0, 210, sr. Linebackers_Evan Karchner, Maumee, 5-11, 225, sr.; Jim Johnston, Tol. Central Cath., 6-0, 205, sr.; Brendon Wilson, Wapakoneta, 5-11, 170, sr.; Cody Thompson, 6-2, 220, sr. Backs_Jayme Thompson, 6-1, 180, jr.; Kevin Kraft, Wapakoneta, 6-0, 170, sr.; Isaac Perry, Norwalk, 5-11, 160, jr.; Tristen Jeffries, Sandusky, 6-1, 183, sr. Punter_Gio Masi, Lexington, 5-9, 148, soph.

Offensive player of the year: Jake Schneider, Maumee.

Defensive player of the year: Micah Carter, Perrysburg.

Linemen of the year: Mike Brown, Sandusky; Chris Schwartz, Wapakoneta.

Coach of the year: Chris McFarland, Norwalk.
Second Team

OFFENSE: Ends_Dominique King, Maumee, 5-11, 170, jr.; Austin Bishop, Perrysburg, 6-2, 190, jr.; Taj Coffee, Mansfield Madison, 6-3, 200, sr. Linemen_Hunter Stanley, Tol. St. Francis, 6-3, 275, sr.; Cam Stanley, Tol. St. Francis, 6-4, 270, sr.; Jeff Dew, Tol. Central Cath., 6-2, 280, jr.; Jason Blair, Maumee, 5-11, 225, sr.; Trey Smith, Wapakoneta, 6-1, 250, sr. Backs_Jarrod Jefferson, Tol. St. Francis, 5-9, 175, sr.; Dustin Crabtree, 5-11, 165, sr.; Jack Jacoby, Tiffin Columbian, 6-0, 175, jr; Keithie Lasenby, Lima Senior, 5-7, 180, sr. Quarterback_Zach Bernhard, Tiffin Columbian, 6-3, 210, sr. Kicker_Michael McGowan, Tol. St. Francis, 5-10, 165, sr.

DEFENSE: Linemen_Cole Thrush, Wapakoneta, 6-1. 190, sr.; Trent Stout, Fremont Ross, 5-10, 215, sr.; Riyad Black, Mansfield Madison, 6-3, 210, sr.; Chandler Hoover, Tiffin Columbian, 5-9, 215, jr. Linebackers_Jordan Garcia, Fremont Ross, 5-9, 180, sr.; Jerry Braden, 6-1, 195, jr.; Willie Moore, Ashland, 5-9, 185, jr.; Daniel Wood, Tiffin Columbian, 5-10, 195, sr. Backs_D.J. Tucker, Tol. Rogers, 6-2, 190, sr.; Dylan Starks, Fremont Ross, 5-11, 165, jr.; Drew Starks, Fremont Ross, 6-0, 155, jr.; Shane Hossler, Tiffin Columbian, 6-3, 180, sr.; Connor Metz, Wapakoneta, 5-9, 165, sr. Punter_Scott Alexander, Norwalk, 6-0, 175, sr.
Honorable Mention

Aaron Gabriel, Marion Harding; L.J. Scott, Marion Harding; Brandon Phenix, Maumee; Dakota Windnagle, Maumee; Steve Slocum, Perrysburg; Forrest Manning, Perrysburg; Tyler Gordon, Perrysburg; Derich Weiland, Tol. Central Cath.; Mark Bernsdorff, Sylvania Northview; Cole Whittemore, Sylvania Northview; Corey Bowman, Sylvania Northview; Keith Towbridge, Tol. Central Cath.; DeShone Kizer, Tol. Central Cath.; Jordan Crayon, Tol. Rogers; Joshua Taliaferro, Tol. Rogers; Jake Fetherolf, Norwalk; Damius Peacock, Norwalk; Ian Ramos, Norwalk; Devon Lloyd, Norwalk; Michael Finch, Norwalk; Terrell Dorsey, Mansfield Senior; Jalen Reese, Mansfield Senior; Tanner Kearns, Lexington; Collin Michael, Lexington; Tyler Jackman, Lexington; Andrew Hunt, Lexington; Bryant Switzer, Lexington; Seth Shakely, Ashland; Derek Ward, Ashland; Josh Duewel, Ashland; Brandon Nardo, Ashland; Tyson Vogel, Ashland; Jake Wolfe, Ashland; Alek Lampert, Mansfield Madison; Skylar Reffner, Fremont Ross; Terrell Harris, Mansfield Senior; Tim Woodson, Tol. Central Cath.; Jerome Conley, Fremont Ross; Jabree Lather, Fremont Ross; Ben Davis, Tiffin Columbian; Tyler Wolf, Fremont Ross; Andrew Shultz, Maumee; Jared Gray, Oregon Clay; Pierre Harris, Tol. Rogers; Steve Duby, Maumee; Kaleb Huss, Mansfield Madison; Craig Welker, Celina; Braden Billger, Celina; Lance Vetter, Wapakoneta; Nick Warner, Wapakoneta; Brandon Miller, Wapakoneta; Johnny Webster, Lexington.
DIVISION III
First Team

OFFENSE: Ends_Austin Etzler, Elida, 6-1, 190, sr.; Tyler Miller, Napoleon, 5-10, 170, sr.; Derek Hug, Bryan, 6-2, 202, sr. Linemen_Austin Rupard, St. Marys Memorial, 5-10, 240, sr.; Nate Irons, Bellevue, 6-2, 250, sr.; Alex Dority, Clyde, 6-1, 235, sr.; Ross Huber, Napoleon, 6-2, 198, sr. Backs_Brad Smith, Clyde, 5-8, 180, jr.; D.J. Manning, St. Marys Memorial, 6-1, 185, sr; Nick Lopez, Defiance, 5-7, 150, sr. Quarterback_Reggie McAdams, Elida, 6-6, 195, sr. Kicker_Nathan Jenkins, Elida, 5-11, 170, sr.

DEFENSE: Linemen_Tony Clark, Clyde, 5-9, 175, sr.; Luke Lyden, Bellevue, 6-4, 250, sr.; Chance Weitz, Elida, 6-1, 215, soph.; Kyle Wilson, Wauseon, 5-11, 200, sr. Linebackers_Thomas Glick, Clyde, 6-1, 225, jr.; Brendan Adkinson, Bellevue, 6-0, 190, sr.; Quentin Poling, Elida, 6-0, 205, jr.; Nate Walker, Napoleon, 5-8, 190, sr. Backs_Ryan Meyer, Clyde, 5-11, 195, sr.; Anthony Sumpter, Elida, 5-11, 195, jr.; Brandon Ponczak, Bryan, 6-1, 160, soph.. Punter_Seth Rosebauer, Lima Shawnee, 6-5, 235, sr.

Offensive player of the year: Reggie McAdams, Elida.

Defensive player of the year: Thomas Glick, Clyde.

Lineman of the year: Ross Huber, Napoleon.

Coach of the year: Ed Nasonti, Bellevue.
Second Team

OFFENSE: Ends_Jeremy Newby, Elida, 6-0, 200, sr.; Steve Wingo, Port Clinton, 6-1, 180, sr.; Brandon Stinson, Elida,6-23, 180, jr . Linemen_Ben Petersen, Port Clinton, 6-0, 280, jr.; Theron Carroll, Elida, 5-11, 215, sr.; William Madley, Lima Shawnee, 6-4, 240, sr.; Max Glassford, Defiance, 6-1, 200, sr.; Stevre Elshoff, St. Marys Memorial, 6-2, 240, sr. Backs_Sam Altenbach, Limsa Shawnee, 5-10, 175, sr.; Colin Blymer, Elida, 5-7, 165, sr. Quarterback_Jalen Santoro, Bellevue, 6-0, 155, jr. Kicker_Matt Chaney, Bryan, 5-9, 175, sr.

DEFENSE: Linemen_Michael Welch, Rossford, 5-11, 215, jr.; Ian Dukehart, Elida, 5-11, 185, sr. Linebackers_Bennett Brown, Clyde, 5-10, 245, jr.; Trey Runneals, Lima Shawnee, 6-0, 205, jr.; Skylar Anderson, Napoleon, 5-7, 178, sr.; Tanner Harper, Wauseon, 5-10, 182, sr. Backs_Andrew Baird, Shelby,. 5-10, 160, jr.; Keenan Newland, Lima Shawnee, 6-0, 195, sr.; Charlie Harris, Napoelon, 5-9, 160, jr. Punter_Alex Gies, Shelby, 6-1, 200, jr.
Honorable Mention

Winston Hupp, Bellevue; Adam Turner, Clyde; Dustin Patten, Clyde; Seth Stockmaster, Clyde; Michael Ebert, Sandusky Perkins; Mitchell Benkey, Sandusky Perkins; Will Lance, Shelby; Bryant Schlade, Napoleon; Jordan Myles, Napoleon; Adam Moose, Wauseon; Troy Lind, Wauseon; Kevin Russell, Elida; David Wurst, Lima Shawnee; Tyler Lundy, Lima Shawnee; Eli Tucker, Lima Shawnee; Zach Fielder, Napoleon; Nick Vidra, Rossford; Larry Sloan, Rossford; Cedric McNeal, Lima Shawnee; Kyle Robbins, Rossford; Collin Bacon, Bryan; Kyle Handley, Rossford.

View more articles in:
NEW BREMEN — Wapakoneta’s junior Adam Henderson ran in from the field between innings...
The Wapakoneta Redskins sent all nine batters in their lineup to the plate in the first inning...
One of Waynesfield’s own is taking over the Tigers football program, and the hope is the...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes