Skip to main content

Five Redskins named all-league selections

October 17, 2013

From staff reports

The Wapakoneta Redskins had five All-Western Buckeye League selections for the 2013 season, as the WBL released its boys soccer rosters Wednesday.

Wapak junior Sam Hinegardner and freshman Alex Lause each appeared on the WBL’s first team for 2013.

Hinegardner was a second-team choice last season as a junior.

Along with Lause, four other Wapak players appeared on the all-league roster for the first time in 2013.

Redskins senior goalkeeper Kaleb Miller was named a second-team All-WBL selection this season, in his first year of high school soccer.

Wapak junior Collin Lenhart was a third-team choice in the WBL for 2013.

Redskins senior Bailey Hinegardner earned honorable mention in the league.

Wapak was the WBL runner-up at 6-0-3 for the 2013 season and was one of two unbeaten teams in the league, along with WBL champion St. Marys (7-0-2).

St. Marys’ Zack Wilker (player) and St. Marys’ Dave Ring (coach) were the top individuals in the WBL.

All-Western Buckeye League boys soccer

First Team
Zack Wilker, St. Marys; Zac Nelson, St. Marys; A.J. Siefker, Elida; Jerod Houston, Elida; Cam Deardorff, Kenton; Eric Moeder, Celina; Andrew Ritchie, Shawnee; Ryan Roberts; Shawnee; Michael Carman, Bath; Sam Hinegardner, Wapakoneta; Alex Lause, Wapakoneta; Luke Schaub, Ottawa-Glandorf.
Player of the Year: Zach Wilker, St. Marys.
Coach of the Winning Team: Dave Ring, St. Marys.

Second Team
Luke Lemmerman, St. Marys; Nate Wilker, St. Marys; Riley Overholt, Elida; Cain Buroker, Kenton; Ryan Hoying, Celina; Troy Brinkman, Shawnee; Austin Brachok, Shawnee; Kaleb Miller, Wapakoneta; Trevor Ellerbrock, Ottawa-Glandorf; Joe Lisa, Van Wert; Ricky Sheffel, Defiance.

Third Team
Detrique Mines, St. Marys; Kyle Brown, St. Marys; Brice Coolidge, Elida; Jon Szczerba, Kenton; Cole Loughridge, Celina; Alex Clark, Shawnee; Austin Davis, Shawnee; Tyler Stahr, Bath; Collin Lenhart, Wapakoneta; Nick Schroeder, Ottawa-Glandorf; Matt Bidlack, Van Wert; Layne Clellan, Defiance.

Honorable Mention
Isaac Fuetter, Ottawa-Glandorf; Nathan Stewart, Elida; Warren Wall, Defiance; Kyle Money, Van Wert; Bailey Hinegardner, Wapakoneta; Isaac Elston, Celina; Trey Brock, Shawnee; Gage Hair, Kenton; Trey Barnett, Bath; Stuart Yahl, St. Marys.

View more articles in:
WAYNESFIELD — Jack Hayzlett is doing something he set out to do since high school: be a...
Wapakoneta sent six different pitchers to the mound, and, collectively, they shut down Crestview...
From staff reports A scholarship program has been created for future football players at...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes