Skip to main content

Archive - Sports Article

March 27th, 2012

TRACK: Wapak sweeps relays

March 27, 2012

WAYNESFIELD —  The Wapakoneta Redskins varsity track teams swept the Early Bird Relays on Saturday at Waynesfield-Goshen High School.

The boys team scored 124 points to edge the host Tigers, who scored 93 points.

For the girls, Wapak scored 105 points, followed by Bluffton in second with 96.  

W-G finished fourth with 88 points.  Indian Lake was third at 90.

Ridgemont and Perry also competed.

Wapak’s Kevin Kraft long jumped 19-7.25 to lead the Redskins to a win in the long jump relay.

March 26th

BASEBALL: Redskins open with sweep of Tigers

March 26, 2012

After rolling out to a 20-0 win in the first game, the Wapakoneta Redskins varsity baseball team appeared poised to make quick work of the Waynesfield-Goshen Tigers in Game 2 of a season-opening doubleheader Saturday at Wapakoneta High School.

The Tigers would have none of it.

W-G fought valiantly and had the tying run at the plate in the top of the seventh inning but fell just short in a 5-2 loss.

March 23rd

BASKETBALL: Elida rolls into title game

March 23, 2012

COLUMBUS — Elida needed just four seconds to take a lead it would never relinquish.

Senior Reggie McAdams flicked the opening tip out to teammate Dakota Mathias, rolled to the basket, took Mathias’ 30-foot alley-oop pass and slammed it hard through the rim.

Game over.

It was all downhill from there for St. Clairsville as the Western Buckeye League champion Bulldogs rolled to a dominating 61-27 win over the Red Devils in a Division II boys basketball state semifinal Friday at Value City Arena.

March 19th

BASKETBALL: Boys state tournament pairings

March 19, 2012

BOYS BASKETBALL
STATE TOURNAMENT

at Value City Arena,
Columbus

Division I
Semifinals, Friday
Toledo Whitmer (23-2) vs. St. Edward (18-7), 5:15
Pickerington Central (24-2) vs. Fairfield (21-5), 8:30
Championship, Saturday
Semifinal winners, 8:30

Division II
Semifinals, Friday
Lake Catholic (23-2) vs. Dayton Dunbar (26-0), 10:45 a.m.
St. Clairsville (23-2) vs. ELIDA (23-3), 2
Championship, Saturday
Semifinal winners, 4:30

Division III
Semifinals, Thursday
Chanel (23-3) vs. Cin. Summit Country Day (24-1), 5:15
OTTAWA-GLANDORF (19-6) vs. Portsmouth (23-2), 8:30

March 16th

PREP ROUNDUP: Rockets rip L-B; Elida advances

March 16, 2012

COLUMBUS (AP) — Defending champion Anna ran its winning streak to 50 by defeating Findlay Liberty-Benton 58-41 in a Division III semifinal on Thursday.

The Rockets (27-0) now have the 10th longest streak in Ohio girls history. They’ll face Columbus Africentric, champions in 2007 and 2008, on Saturday at 2 p.m.

March 15th

BASKETBALL: Area teams still alive

March 15, 2012

 

Two Wapakoneta Redskins boys basketball opponents will square off for a trip to the state boys basketball tournament and a third is one step away from doing the same.

The Lima Central Catholic Thunderbirds knocked off Worthington Christian 57-40 in the first Division III regional semifinal Wednesday at Bowling Green State University.  Then the Ottawa-Glandorf Titans routed New London 55-27 in the second.

March 14th

BASKETBALL: Patton earns All-Ohio

March 14, 2012

Waynesfield-Goshen Tigers junior Kaylee Patton (20) earned Honorable Mention on the Division IV girls basketball All-Ohio teams announced Tuesday. Patton led the Tigers in several categories this season, averaging 24.1 points, 8.5 rebounds, 5.5 assists and 2.2 steals per game.

Associated Press Girls Division IV All-Ohio team

COLUMBUS (AP) — The 2011-12 Associated Press Division IV All-Ohio girls basketball team, based on the recommendations of a media panel:

DIVISION IV

March 12th

NCAA: Buckeyes try to bounce back vs. Loyola, Md.

March 12, 2012

COLUMBUS (AP) — Ohio State won’t have far to travel to play in the NCAA tournament.

At the same time, though, the Buckeyes face a logistical nightmare.

The Buckeyes (27-7) will play 15th-seeded Loyola of Maryland in the second round in Pittsburgh on Thursday.

Since the game is just a half-day drive from campus for Ohio State’s mass of scarlet-clad fans, that’s good news.

March 9th

Event Calendar

March 9, 2012

Basketball

FATHER-SON SKILLS CLINIC: The Wapakoneta High School boys basketball coaching staff will be conducting its 1st annual Father-Son Skills Clinic (Saturday, March 23 at Wapakoneta Elementary School) to give dads the opportunity to take the court with their sons and receive valuable instruction at the same time.  

BASKETBALL: Knippen, Helmstetter, Patton and Horn earn honors

March 9, 2012

GIRLS

Division I

FIRST TEAM: Miriam Justinger, Sylvania Northview, 6-0, sr., 19.5; Cat Wells, Tol. Notre Dame, 5-4, sr., 10.7; Michelle Holmes, Tol. Notre Dame, 6-1, sr., Maddie Strall, Tol. St. Ursula, 5-9, sr., 19.5; Jamie Sobczak, Tol. Central Cath., 5-8, sr., 17.3.

Player of the year: Miriam Justinger, Sylvania Northview.

Coach of the year: Travis Galloway, Tol. Notre Dame.

With a dominating defense, a versatile offense and sound special teams play, the 2014 Wapakoneta...
MINSTER — Life can throw you all sorts of audibles. One minute you have your mind set on...
Two of the girls who guided the Wapakoneta Redskins tennis program through its best stretch in...

 

Classified Ads

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes